Preskocit navigáciu

Posviacka pamätníka padlých v misii IRAQI Freedom


Posviacka pamätníka padlých v misii IRAQI Freedom
Kasárne SNP v Martine sa v piatok 29. mája 2009, v Medzinárodný deň príslušníkov mierových misií OSN, stali miestom pietnej spomienky na všetkých vojakov, ktorí zahynuli v misii Iracká Sloboda. Pri tejto príležitosti zorganizoval 11. mechanizovaný prápor (11. mpr) v Martine vysviacku kríža, ktorý zhotovili vojaci v misii v Iraku na pamiatku vojakov, ktorí sa nevrátili z plnenia úloh mimo územia Slovenskej republiky.

Pri tomto pamätníku, ktorý je dnes symbolom pietneho miesta, sa zišli minister obrany SR Jaroslav Baška, náčelník Generálneho štábu OS SR generál Ľubomír Bulík, viceprimátor mesta Martin Milan Malík, generálny duchovný Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR plukovník Jaroslav Balocký, ordinár ordinariátu ozbrojených síl a ozbrojených zborov mons. František Rábek, veliteľ 1. mechanizovanej brigády pozemných síl generálmajor Ivan Hirka, bývalí velitelia jednotlivých slovenských kontingentov v minulosti pôsobiacich v Iraku a pozostalí a priatelia vojakov, ktorí položili životy na území Iraku.

 
Kríž bol vyrobený 4. rotáciou Slovenskej ženijnej jednotky Misie Iracká sloboda (IRAQI Freedom) v máji 2005 na podnet a návrh plukovníka Daniela Zmeka, veliteľa kontingentu, v meste Al Hillah, kde pôsobila slovenská ženijná jednotka od roku 2003. V 5. rotácii bol kríž spolu z jednotkou presťahovaný z Al Hillah do Ad Diwaniyah, kde bol osadený až do roku 2007, kedy bola naša jednotka stiahnutá z Iraku na Slovensko.

            Rok ležal tento kríž v Multifunkčnom prápore v Hlohovci. Vďaka úsiliu ženijnej roty bol kríž umiestnený na čestné miesto v posádke Martin, do kasární SNP na Podháji, kde pôsobí 11. mpr a tiež ženijná rota.

            Kríž, ktorého súčasťou je text „NA VEČNÚ PAMIATKU VOJAKOV TRAGICKY PADLÝCH V IRAKU 8. VI. 2004 A 11. XI. 2006. SLOVCON II. A VII.“, má v prvom rade symbolizovať a predstavovať pietne a spomienkové miesto venované vojakom, ktorí sa nevrátili z plnenia úloh v misii Iracká sloboda, ktorí padli pre pomoc pri nastoľovaní mieru a demokracie v tejto krajine.

            Pamätník, osadený v priestoroch 11. mechanizovaného práporu symbolizuje stratu života pri plnení úloh, v jeho okolí pribudnú tabule s menami vojakov, ktorí zahynuli počas vojenskej služby.
 
 
 
Príslušníci ozbrojených síl SR, ktorí padli v misii Iracká sloboda:
 
Poručík in memoriam Peter Dinga
 
Do OS SR nastúpil v decembri 1994 na funkciu technik špecialista ženijného družstva do výcvikovej základne mierových síl do Nitry. Počas svojej bohatej profesionálnej kariéry absolvoval mnohé kurzy a zahraničné misie v bývalej Juhoslávii. V roku 2000 bol menovaný za veliteľa 2. ženijného zamínovacieho a odmínovacieho družstva a zamínovacej a odmínovacej roty Práporu okamžitej reakcie.
Dňa 1. augusta 2003 bol vyslaný do misie Iracká sloboda, kde 8. júna 2004 pri plnení úloh tragicky zahynul.
           
 
Poručík in memoriam Vladimír Simonides
 
            Do OS SR nastúpil v decembri 1996 na funkciu ženista k práporu rýchleho nasadenia. Počas svojej profesionálnej kariéry absolvoval plnenie úloh v zahraničnej misii NATO AFOR na území Albánska. V roku 2000 sa stal veliteľom odmínovača 2. ženijného zamínovacieho a odmínovacieho družstva a zamínovacej a odmínovacej roty Práporu okamžitej reakcie.
Dňa 1. augusta 2003 bol vyslaný do misie Iracká sloboda, kde 8. júna 2004 pri plnení úloh tragicky zahynul.
 
           
Poručík in memoriam Miroslav Frkáň
 
Do OS SR nastúpil v decembri 1999 na funkciu vodič ženijného družstva k práporu rýchleho nasadenia. Počas svojej profesionálnej kariéry absolvoval plnenie úloh v zahraničnej misii KFOR v Kosove.
Dňa 1. augusta 2003 bol vyslaný do misie Iracká sloboda, kde 8. júna 2004 pri plnení úloh tragicky zahynul.
 
 
Rotmajster in memoriam Rastislav Neplech
 
Do OS SR nastúpil v roku 1996 na funkciu zdravotník obväziska k práporu rýchleho nasadenia. Počas svojej bohatej kariéry absolvoval odborné i jazykové kurzy napr. BARTS 2005, kde bol vyhodnotený ako jeden z najlepších. Zúčastnil sa zahraničnej misie UNDOF – Golanské výšiny.
V roku 2006 bol vyslaný do misie Iracká sloboda, kde dňa 11. novembra 2006 pri plnení úloh tragicky zahynul.
Kasárne SNP v Martine sa v piatok 29. mája 2009, v Medzinárodný deň príslušníkov mierových misií OSN, stali miestom pietnej spomienky na všetkých vojakov, ktorí zahynuli v misii Iracká Sloboda. Pri tejto príležitosti zorganizoval 11. mechanizovaný prápor (11. mpr) v Martine vysviacku kríža, ktorý zhotovili vojaci v misii v Iraku na pamiatku vojakov, ktorí sa nevrátili z plnenia úloh mimo územia Slovenskej republiky.

Pri tomto pamätníku, ktorý je dnes symbolom pietneho miesta, sa zišli minister obrany SR Jaroslav Baška, náčelník Generálneho štábu OS SR generál Ľubomír Bulík, viceprimátor mesta Martin Milan Malík, generálny duchovný Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR plukovník Jaroslav Balocký, ordinár ordinariátu ozbrojených síl a ozbrojených zborov mons. František Rábek, veliteľ 1. mechanizovanej brigády pozemných síl generálmajor Ivan Hirka, bývalí velitelia jednotlivých slovenských kontingentov v minulosti pôsobiacich v Iraku a pozostalí a priatelia vojakov, ktorí položili životy na území Iraku.

 
Kríž bol vyrobený 4. rotáciou Slovenskej ženijnej jednotky Misie Iracká sloboda (IRAQI Freedom) v máji 2005 na podnet a návrh plukovníka Daniela Zmeka, veliteľa kontingentu, v meste Al Hillah, kde pôsobila slovenská ženijná jednotka od roku 2003. V 5. rotácii bol kríž spolu z jednotkou presťahovaný z Al Hillah do Ad Diwaniyah, kde bol osadený až do roku 2007, kedy bola naša jednotka stiahnutá z Iraku na Slovensko.

            Rok ležal tento kríž v Multifunkčnom prápore v Hlohovci. Vďaka úsiliu ženijnej roty bol kríž umiestnený na čestné miesto v posádke Martin, do kasární SNP na Podháji, kde pôsobí 11. mpr a tiež ženijná rota.

            Kríž, ktorého súčasťou je text „NA VEČNÚ PAMIATKU VOJAKOV TRAGICKY PADLÝCH V IRAKU 8. VI. 2004 A 11. XI. 2006. SLOVCON II. A VII.“, má v prvom rade symbolizovať a predstavovať pietne a spomienkové miesto venované vojakom, ktorí sa nevrátili z plnenia úloh v misii Iracká sloboda, ktorí padli pre pomoc pri nastoľovaní mieru a demokracie v tejto krajine.

            Pamätník, osadený v priestoroch 11. mechanizovaného práporu symbolizuje stratu života pri plnení úloh, v jeho okolí pribudnú tabule s menami vojakov, ktorí zahynuli počas vojenskej služby.
 
 
 
Príslušníci ozbrojených síl SR, ktorí padli v misii Iracká sloboda:
 
Poručík in memoriam Peter Dinga
 
Do OS SR nastúpil v decembri 1994 na funkciu technik špecialista ženijného družstva do výcvikovej základne mierových síl do Nitry. Počas svojej bohatej profesionálnej kariéry absolvoval mnohé kurzy a zahraničné misie v bývalej Juhoslávii. V roku 2000 bol menovaný za veliteľa 2. ženijného zamínovacieho a odmínovacieho družstva a zamínovacej a odmínovacej roty Práporu okamžitej reakcie.
Dňa 1. augusta 2003 bol vyslaný do misie Iracká sloboda, kde 8. júna 2004 pri plnení úloh tragicky zahynul.
           
 
Poručík in memoriam Vladimír Simonides
 
            Do OS SR nastúpil v decembri 1996 na funkciu ženista k práporu rýchleho nasadenia. Počas svojej profesionálnej kariéry absolvoval plnenie úloh v zahraničnej misii NATO AFOR na území Albánska. V roku 2000 sa stal veliteľom odmínovača 2. ženijného zamínovacieho a odmínovacieho družstva a zamínovacej a odmínovacej roty Práporu okamžitej reakcie.
Dňa 1. augusta 2003 bol vyslaný do misie Iracká sloboda, kde 8. júna 2004 pri plnení úloh tragicky zahynul.
 
           
Poručík in memoriam Miroslav Frkáň
 
Do OS SR nastúpil v decembri 1999 na funkciu vodič ženijného družstva k práporu rýchleho nasadenia. Počas svojej profesionálnej kariéry absolvoval plnenie úloh v zahraničnej misii KFOR v Kosove.
Dňa 1. augusta 2003 bol vyslaný do misie Iracká sloboda, kde 8. júna 2004 pri plnení úloh tragicky zahynul.
 
 
Rotmajster in memoriam Rastislav Neplech
 
Do OS SR nastúpil v roku 1996 na funkciu zdravotník obväziska k práporu rýchleho nasadenia. Počas svojej bohatej kariéry absolvoval odborné i jazykové kurzy napr. BARTS 2005, kde bol vyhodnotený ako jeden z najlepších. Zúčastnil sa zahraničnej misie UNDOF – Golanské výšiny.
V roku 2006 bol vyslaný do misie Iracká sloboda, kde dňa 11. novembra 2006 pri plnení úloh tragicky zahynul.

Posviacka pamätníka padlých v misii IRAQI FreedomPosviacka pamätníka padlých v misii IRAQI FreedomPosviacka pamätníka padlých v misii IRAQI FreedomPosviacka pamätníka padlých v misii IRAQI Freedom

Autor: por.Peter Gažo 11.mpr Martin , Foto: npor. Mário Pažický OS SR - Dátum: 29.05.2009
Čítanosť: 14553
Verzia pre tlač

Skočiť na menu




Share