Preskocit navigáciu

Prešovskí prieskumáci trénovali chemikov z Rožňavy


Prešovskí prieskumáci trénovali chemikov z Rožňavy

   Príslušníci práporu RCHBO z posádky Rožňava zdokonaľovali svoje zručnosti s ostreľovacou puškou OPU SV Dragunov pod odborným dohľadom ostreľovačov prieskumnej roty 2.mechanizovanej brigády. Zvládnutie tejto zručnosti je striktne vyžadované u 18 chemikov zaradených práve na pozície ostreľovačov pripravovanej strážnej jednotky, ktorá bude pôsobiť v operácii ISAF Afganistan.
 Vzhľadom na ich predpokladané nasadenie v septembri 2012 a nutnosť osvojiť si zbraň, s ktorou budú v operácii dennodenne v kontakte bol realizovaný trojdňový zdokonaľovací výcvik ostreľovačov pod odborným dohľadom veliteľa prieskumnej roty 2.mechanizovanej brigády. 
   Počas trojdňového výcviku ostreľovačov na posádkovom cvičisku a strelnici v Ruskej Novej Vsi, ktorý bol rozdelený do teoretickej a praktickej časti prieskumáci 2. brigády odovzdávali svoje bohaté skúsenosti a napomohli cvičiacim osvojiť si zručnosti manipulácie s ostreľovacou puškou.
   V teoretickej časti sa cvičiaci zoznámili so základných pravidlami streľby príznačnými pre tento typ zbrane, jej základnou balistikou a zásadami manipulácie s ostreľovacou puškou. Ďalší deň bol venovaný nácviku správnej polohy pri streľbe z tejto zbrane a nácviku mierenia na cieľ.
   Posledný deň výcviku si cvičiaci overovali naštudovanú teóriu v praxi. Po rektifikácii – zladení zameriavacej optiky so samotnou zbraňou a realizovaní nástrelu zbrane prišla na rad ostrá streľba na ciele vo vzdialenostiach 100 až 300 metrov. 
    Celkovo bol zdokonaľovací výcvik i samotné streľby hodnotené známkou „2“ čo je podľa slov zástupcu prieskumnej roty - riadiaceho strelieb veľmi dobrý výsledok. Medzi najlepších strelcov sa zaradili des. Ján Beracko a slob. Tomáš Handlovič.

Prešovskí prieskumáci trénovali chemikov z RožňavyPrešovskí prieskumáci trénovali chemikov z RožňavyPrešovskí prieskumáci trénovali chemikov z RožňavyPrešovskí prieskumáci trénovali chemikov z Rožňavyprieskumáci trénovali chemikov z Rožňavy 2prieskumáci trénovali chemikov z Rožňavy 2prieskumáci trénovali chemikov z Rožňavy 2

Autor: npor. Janka Téglašiová , Foto: šbnrtm. Miroslav Ferenc - Dátum: 11.05.2012
Čítanosť: 8112
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share