Preskocit navigáciu

Stretnutie pri príležitosti Pamiatky zosnulých


Stretnutie pri príležitosti Pamiatky zosnulých
Stalo sa už tradíciou, že pri príležitosti sviatku Pamiatky zosnulých, sa príslušníci veliteľstva pozemných síl a práporu podpory velenia stretli pri pamätníku Kragujevackých bojovníkov v trenčianskych kasárňach. Inak tomu nebolo ani tento rok a v stredu 30. októbra 2013 vyjadrili úctu a vďaku všetkým tým, ktorí položili svoje životy vo vojnových konfliktoch, mierových misiách alebo pri plnení iných služobných povinnostiach, a tiež všetkým zosnulým.
 
V úvode pietneho aktu zástupca veliteľa pozemných síl plukovník gšt. Karol Navrátil k pamätníku padlých vojakov položil veniec a po zaznení štátnej hymny sa prihovoril k prítomným. Vo svojom príhovore pripomenul, dnešné spomienkové stretnutie je pokračovaním tradície úcty k zomrelým vojakom, vrátane vďaky za všetko, čo vykonali v prospech ozbrojených síl a pre nás všetkých. Vojenský dekan podplukovník Juraj Sitáš vo svojom príhovore zdôraznil spätosť s predchádzajúcimi generáciami, ako aj  silu života a perspektívu večného života a prečítal úryvok z Jánovho evanjelia.
 
V závere  sa prítomní pomodlili za padlých vojakov vo svetových vojnách, ako aj za vojakov, ktorí zomreli v misiách a operáciách. Pietny akt ukončil plukovník Navrátil, ktorý na ich pamiatku zapálil sviečku. 
 
Trenčiansky 71. peší pluk alebo Cisársky a kráľovský peší pluk číslo  71 bol vojenský  pluk rakúsko-uhorskej armády, ktorého domovskou základňou boli trenčianske kasárne. Jednotka bola tvorená množstvom slovenských vojakov a  stala sa známa svojimi bojovými úspechmi na frontoch počas 1. svetovej vojny, ako aj vzburou v srbskom Kragujevaci. Po skončení vojny bol pluk začiatkom roku 1919 reorganizovaný a označený ako peší pluk číslo  17, ktorého sídlom sa stalo rovnako ako predtým mesto Trenčín.
 
 

Stretnutie pri príležitosti Pamiatky zosnulýchStretnutie pri príležitosti Pamiatky zosnulýchStretnutie pri príležitosti Pamiatky zosnulýchStretnutie pri príležitosti Pamiatky zosnulých

Autor: Sekretariát Vel PS , Foto: prpv PS - Dátum: 30.10.2013
Čítanosť: 6311
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share