Preskocit navigáciu

Operácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenie


Operácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenie

       Úspešným vykonaním taktického cvičenia s krycím názvom OLYMP ukončila odborný výcvik jednotka deklarovaná ako príspevok SR pre možné nasadenie v operácii EUFOR ALTHEA (Bosna a Hecegovina). Zoskupenie vytvorené z jednotiek 2. mechanizovanej brigády pôsobilo v dňoch 29.-30. apríla 2014 na území okresov Michalovce, Trebišov a Sobrance, ktoré simulovali priestor nasadenia.
       „Kasárne 22. mechanizovaného práporu predstavujú Camp Butmir, teda základňu, z ktorej by naši vojaci v operácii aj reálne plnili úlohy. Toto, ale aj množstvo ďalších detailov a epizódy vykonané v skutočnom civilnom prostredí, približujú cvičenie tomu, čo by našich vojakov v priestore operácie mohlo stretnúť,“ vysvetlil náčelník operačného oddelenia michalovského práporu a zároveň zástupca riadiaceho cvičenia kapitán Maroš Žoffčák.
        Jednotka toho za dva dni stihla naozaj veľa. Ak v úvode plnila rutinné úlohy ako napríklad prednášku o mínovej bezpečnosti v miestnej škole, patrolovanie alebo vytváranie mobilných kontrolných bodov, tak už v polovici cvičenia mali za sebou ozaj krušné chvíle. Vďaka svojej dôslednosti totiž slovenskí vojaci pri prehliadke vozidla objavili a zabavili množstvo nelegálneho kontrabandu, v dôsledku čoho miestny radikálny líder zorganizoval ako akt odvety demonštráciu v meste Sobrance. Keďže rozzúrený dav vojaci rozohnali, extrémisti začali hľadať alternatívne riešenia na útoky proti EUFOR. Eskalácia napätia vyústila do nutnosti nasadenia jednotky na ochranu letiska Senné, kde naši vojaci útoky paramilitantov odvrátili. Ďalej kvôli bezprostrednej hrozbe bol evakuovaný slovenský LOT tím (styčný a pozorovací tím) sídliaci v osade Veľké Ozorovce. 
       Takáto bezpečnostná situácia v priestore zodpovednosti nutne vyžadovala primeranú reakciu slovenskej motorizovanej roty. Jej veliteľ kapitán Bartolomej Balogh správne identifikoval sídlo extrémistov pri osade Veľké Ozorovce a 30. apríla v skorých ranných hodinách spustil prehľadávaciu operáciu. Jej výsledkom bola úplné eliminácia ozbrojencov a zabavenie množstva zbraní a munície.
        Okrem toho, že operácia OLYMP prebiehala v reálnom prostredí, mal riadiaci štáb k dispozícii aj odborníkov a prostriedky živej simulácie MILES 2000 z Centra výcviku Lešť. Na priebeh cvičenia dozerala kontrolná skupina veliteľa Pozemných síl OS SR, ktorá potvrdila pripravenosť jednotky ALTHEA na nasadenie v prípade jej vyžiadania veliteľom EUFOR. Fáza pohotovosti bude trvať od 1.5. do 31.12.2014.


Operácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenieOperácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenieOperácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenieOperácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenieOperácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenieOperácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenieOperácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenieOperácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenieOperácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenieOperácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenieOperácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenieOperácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenieOperácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenieOperácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenieOperácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenieOperácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenieOperácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenieOperácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenieOperácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenieOperácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenieOperácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenieOperácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenieOperácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenieOperácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenieOperácia OLYMP potvrdila pripravenosť na nasadenie

Autor: npor. Michal Vajda , Foto: npor. Michal Vajda - Dátum: 30.04.2014
Čítanosť: 3749
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share