Preskocit navigáciu

Precvičenie bojovej pohotovosti príslušníkov brigády


Precvičenie bojovej pohotovosti príslušníkov brigády

Schopnosť vojsk prejsť k plneniu bojových úloh sa dosahuje splnením veliteľských, organizačných, personálnych a logistických opatrení, ktoré zabezpečujú organizovaný a rýchly prechod z mierového na vojnový stav. Vyvrcholením výcviku v oblasti Pohotovosti a Bojovej pohotovosti brigády a jej podriadených zložiek je každoročne preverenie rýchlej, ale hlavne správnej reakcie jednotiek ako celkov počas nácviku uvedenia do stavu pohotovosti.

Počas trojdňového čiastkového nácviku, 16. – 18. septembra, si topoľčianska 1. mechanizovaná brigáda komplexne precvičila proces činnosti pri zaradení vojakov, zamestnancov a prostriedkov do skupín na plnenie úloh pri zavádzaní do bojovej pohotovosti doplňovaním veliteľstva na vojnové počty. Preverovaná bola správnosť postupov pri podávaní infomácií s prísnym dodržiavaním k tomu stanovených časových noriem.

Cieľom čiastkového nácviku bolo preveriť pripravenosť príslušníkov veliteľstva na plnenie stanovených úloh po prijatí rozkazu na uvedenie do bojovej pohotovosti v súlade so „Smernicou na uvádzanie síl brigády do bojovej pohotovosti“. Jednou z tém nácviku bolo preveriť praktickú činnosť na rýchle opustenie priestorov kasární spojenou s naložením osôb a materiálu na vozidlá. Súčasťou nácviku bolo zladiť dokumentáciu rekognoskačných skupín, vykonať reguláciu presunu a zladenie rádiovej siete z a do priestoru sústredenia. Počas plnenia čiastkovej úlohy uvádzania do bojovej pohotovosti bola precvičená aj činnosť na varovné signály dozorných orgánov a príslušníkov síl.

Podľa slov riadiaceho čiastkového nácviku podplukovníka Ľubomíra Podhorca, náčelníka štábu 1. mechanizovanej brigády, boli úlohy s plánmi pre uvádzanie do jednotlivých stupňov splnené, pričom dôraz bol kladený na to, aby čo najreálnejšie odrážali praktickú činnosť. „Jednou z najdôležitejších úloh počas nácviku pohotovosti bolo preveriť spracovanie plánov naloženia a vyvezenia osôb a materiálu, metodík dozorných orgánov, časové a priestorové zladenie jednotlivých činností, ako i úplnosti potrebného neseného a vezeného materiálu pri zavedení do bojovej pohotovosti“ uviedol Podhorec.

Koordinovať adekvátnosť celého procesu sa podarilo za asistencie príslušníka veliteľstva brigády z oblasti pohotovosti a bojovej pohotovosti nadporučíka Jozefa Dobrotku.


Precvičenie bojovej pohotovosti príslušníkov brigádyPrecvičenie bojovej pohotovosti príslušníkov brigádyPrecvičenie bojovej pohotovosti príslušníkov brigádyPrecvičenie bojovej pohotovosti príslušníkov brigádyPrecvičenie bojovej pohotovosti príslušníkov brigádyPrecvičenie bojovej pohotovosti príslušníkov brigádyPrecvičenie bojovej pohotovosti príslušníkov brigádyPrecvičenie bojovej pohotovosti príslušníkov brigádyPrecvičenie bojovej pohotovosti príslušníkov brigádyPrecvičenie bojovej pohotovosti príslušníkov brigádyPrecvičenie bojovej pohotovosti príslušníkov brigádyPrecvičenie bojovej pohotovosti príslušníkov brigádyPrecvičenie bojovej pohotovosti príslušníkov brigádyPrecvičenie bojovej pohotovosti príslušníkov brigádyPrecvičenie bojovej pohotovosti príslušníkov brigádyPrecvičenie bojovej pohotovosti príslušníkov brigádyPrecvičenie bojovej pohotovosti príslušníkov brigádyPrecvičenie bojovej pohotovosti príslušníkov brigádyPrecvičenie bojovej pohotovosti príslušníkov brigády

Autor: npor. Mgr. Markéta Grácová , Foto: npor. Mgr. Markéta Grácová - Dátum: 18.09.2014
Čítanosť: 3698
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share