Preskocit navigáciu

Cvičenie „CIMIC/PSYOPS COOPERATION III“


Cvičenie „CIMIC/PSYOPS COOPERATION III“

       V dňoch 5. - 9. septembra sa v českom Olomouci uskutočnilo medzinárodné vojenské cvičenie CIMIC/PSYOPS COOPERATION III. Toto odborné cvičenie bolo založené na scenári ANEQ („African – North – East – Quadrant“) vzťahujúcom sa na aspekty stabilizačných operácií na taktickom stupni velenia. Cieľom cvičenia bolo preveriť jednotky PSYOPS, ich techniky, procedúry na operačnom a taktickom stupni a zároveň preverenie schopnosti vzájomnej interoperability medzi českými a slovenskými jednotkami PSYOPS. Zloženie cvičiacich jednotiek PSYOPS bolo identické k zloženiu PSYOPS jednotiek v účelovom zoskupení bojovej skupiny Európskej únie (EUBG DEU 2016/II). Komunikačným jazykom počas cvičenia bol anglický jazyk.

       Z celkového počtu 29 cvičiacich boli Pozemné sily Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR) zastúpené 11 príslušníkmi pod vedením podplukovníka Milana Žilinčára z Veliteľstva pozemných síl OS SR. Príslušníci Strediska CIMIC a PSYOPS 2.mb (StrCaP/2.mb) boli v rámci štruktúry jednotiek začlenení v dvoch taktických PSYOPS tímoch (6 PrV). Ďalší traja PrV pôsobili v rámci samostatného modulárneho systému CPIC (CIMIC PSYOPS Integrated Cell) - PSYOPS prvku v Skupine tvorby produktov a v Skupine analýzy. V riadiacej a vyhodnocovacej skupine malo StrCaP/2.mb zastúpenie jedným príslušníkom.

       Slovenskí odborníci PSYOPS počas cvičenia využívali vlastnú techniku Land Rover Defender(taktické PSYOPS tímy) a MOKOP (Skupina tvorby produktov), slúžiaci na produkciu tlačených PSYOPS produktov (letákov, plagátov).


Cvičenie „CIMIC/PSYOPS COOPERATION III“Cvičenie „CIMIC/PSYOPS COOPERATION III“Cvičenie „CIMIC/PSYOPS COOPERATION III“Cvičenie „CIMIC/PSYOPS COOPERATION III“

Autor: kpt. Ing. Cyril HUDEC , Foto: StrCaP/2.mb - Dátum: 13.09.2016
Čítanosť: 1391
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share