Preskocit navigáciu

Vojenskú prísahu zložilo v Martine 113 čakateľov základného vojenského výcviku


Vojenskú prísahu zložilo v Martine 113 čakateľov základného vojenského výcviku
Zložením vojenskej prísahy a slávnostným vyradením ukončilo 25. novembra 2016 v martinskej Základni výcviku a mobilizačného doplňovania svoju prípravu na službu v ozbrojených silách SR 113 nových profesionálnych vojakov.
Na slávnostnej ceremónii sa zúčastnili zástupca náčelníka štábu Veliteľstva pozemných síl OS SR plukovník Ján Dreveňák, riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru SR v Martine plukovník Aurel Gonščák, veliaci poddôstojník Pozemných síl OS SR štábny nadrotmajster Rastislav Bodnár a ďalší vážení hostia.
„Prísaha je záväzok, ktorý na seba dobrovoľne beriete a jej zložením verejne vyhlasujete odhodlanie slúžiť v Ozbrojených silách Slovenskej republiky a záujmom Vášho národa. Uvedomte si že to nie sú formálne slová, ktoré tu pred nami všetkými vyslovíte. Je to otázka cti každého, každej z Vás, ktorí dnes túto prísahu zložíte ale i nás všetkých, ktorí sme už túto prísahu zložili dávnejšie. Je to garantovanie toho, že ste si vedomí zodpovednosti k Vašim druhom v zbrani, vašim veliteľom, vzájomnej podpore na spoločnej ceste k cieľu nehľadiac na to aká bude ta cesta ťažká.“, povedal vo svojom príhovore veliteľ Základne výcviku a mobilizačného doplňovania plukovník Ľubomír Podhorec.
Po vykonanom akte vojenskej prísahy sa novým profesionálom prihovoril plukovník Ján Dreveňák. „Vážení absolventi, 6. októbra ste nastúpili do výcviku určeného pre nových príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Počas uplynulých týždňov ste venovali enormné úsilie Vašej príprave na povolanie vojaka profesionála, počas ktorej ste mohli prejaviť nielen svoje vôľové vlastnosti, ale aj získané teoretické vedomosti a praktické zručnosti. Príslušníci základne výcviku a mobilizačného doplňovania sa Vám snažili vytvoriť čo najlepšie prostredie, za čo im právom patrí poďakovanie.
Buďte na seba hrdí, úspešne ste absolvovali výcvik, počas ktorého ste si začali osvojovať návyky vojaka profesionála. Som rád, že tento náročný výcvik popri 102 mužoch úspešne zvládlo i  11 žien - vojačiek. V tento deň nadišiel čas postúpiť a posunúť sa ďalej. Ste na začiatku kariéry profesionálneho vojaka. Majte neustále na mysli text vojenskej prísahy, v ktorej ste slávnostne prisahali, že budete verní Slovenskej republike, že budete čestnými, statočnými a disciplinovanými vojakmi. Dôstojne reprezentujte svoju jednotku, útvar, ale aj ozbrojené sily SR vždy a všade tam, kde to bude potrebné. Buďte právom hrdí na to, že môžete nosiť vojenskú rovnošatu.“, ukončil svoj príhovor plukovník Ján Dreveňák.
Najlepším absolventom základného vojenského výcviku sa stal vojak 1. stupňa Pavol Teplan, ktorému veliteľ Základne výcviku a mobilizačného doplňovania udelil najvyššie morálne ocenenie - „zápis do kroniky útvaru“.
V závere slávnostného vyradenia absolventov základného vojenského výcviku vystúpil starší kaplán Základne výcviku a mobilizačného doplňovania plukovník František Počúrek, ktorý požehnal ich neľahkú cestu ako profesionálnych vojakov Ozbrojených síl SR.

foto 1foto 1foto 1foto 1foto 2foto 2foto 2foto 2foto 3foto 3foto 3foto 3

Autor: rtm. Stanislav Héger , Foto: kpt. Ing. Andrej Trsťan - Dátum: 28.11.2016
Čítanosť: 1495
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share