Preskocit navigáciu

V Podhorí Malej Fatry vrcholí zimný výcvik Martinčanov


V Podhorí Malej Fatry vrcholí zimný výcvik Martinčanov

V týchto dňoch v priestoroch posádkového cvičiska Sučany v podhorí Malej Fatry prebieha intenzívny zimný výcvik príslušníkov druhej mechanizovanej roty martinského mechanizovaného práporu. Veliteľ roty kapitán Milan Polhorský objasňuje, že je zameraný predovšetkým na výcvik družstva. „Okrem iného aj preto, aby sa noví príslušníci roty čím skôr plnohodnotne zaradili do kolektívov, aby sa družstvá zladili. Zameriavame sa na ofenzívne i defenzívne aktivity, streľby z ručných zbraní. S podmienkami výcviku som spokojný. Som rád, že máme dostatok snehu a mrazivé počasie. Aspoň si vojaci vyskúšajú činnosť aj v takýchto typicky zimných podmienkach v maskovacích odevoch. Aj orientácia je iná v zime, v zasneženom a zalesnenom teréne. Som spokojný aj s prístupom vojakov k výcviku. Postupne sa nám darí odstraňovať niektoré nedostatky, ktoré velitelia zistili. Jednotlivé družstvá sa zlaďujú. Najväčší pokrok vidím v metodike plnenia úloh v útoku, obrane, pri pochodovom zaistení, v celkovom zladení družstiev,“ konštatuje spokojný veliteľ roty.
Nových vojakov sa podľa neho podarilo dobre začleniť do kolektívov roty aj vďaka skúseným veliteľom družstiev a veliacim poddôstojníkom. Oceňuje predovšetkým prácu rotných Mária Štrbáka a Mária Chutňáka, čatára Jána Marušina, rotmajstra Romana Zajačkovského, rotmajstra Jozefa Kočana, rotmajstra Adriána Mikuša, rotného Juraja Jakubského či rotného Petra Pikálka. Veliteľ prvej čaty poručík Milan Halagačka bol spokojný aj s činnosťou družstva počas pochodového zaistenia. Najmä pre skoré začlenenie nových vojakov precvičovali činnosť na jednotlivé signály, ako aj správnu reakciu vojakov pri napadnutí družstva počas patroly. Nízke teploty ( počas výcviku bolo okolo mínus 12 stupňov) a zasnežený terén podľa veliteľa čaty poriadne preverili fyzickú, ale aj psychickú pripravenosť vojakov. Zvýšenú pozornosť museli pri plnení jednotlivých výcvikových úloh venovať aj topografickej orientácii.
Príslušníci mínometného družstva pod velením rotného Juraja Jakubského plnili úlohy po zosadnutí z automobilu Aktis so svojím vyše 60 kilogramov ťažkým 82 mm mínometom. Manipulácia so zbraňou v zimnej, zasneženej zalesnenej krajine nebola jednoduchá.
S výsledkami zimného výcviku, no najmä s prístupom vojakov a veliteľov druhej mechanizovanej roty k nemu vyjadril spokojnosť aj zástupca veliteľa martinského mechanizovaného práporu major Vladimír Moško. „Práve nízke teploty a zimné podmienky dokonale preverili po taktickej stránke pripravenosť každého vojaka, veliteľa i jednotlivých jednotiek roty na plnenie úloh v ďalšom období. V takýchto podmienkach budeme v nasledujúcich dňoch plniť úlohy aj vo vedení bojových vozidiel. Pásovej a kolesovej techniky, aby sme preverili aj pripravenosť vodičov a jednotlivých osádok,“ zdôrazňuje major Moško.


V Podhorí Malej Fatry vrcholí zimný výcvik MartinčanovV Podhorí Malej Fatry vrcholí zimný výcvik MartinčanovV Podhorí Malej Fatry vrcholí zimný výcvik MartinčanovV Podhorí Malej Fatry vrcholí zimný výcvik MartinčanovV Podhorí Malej Fatry vrcholí zimný výcvik Martinčanov 2V Podhorí Malej Fatry vrcholí zimný výcvik Martinčanov 2V Podhorí Malej Fatry vrcholí zimný výcvik Martinčanov 2V Podhorí Malej Fatry vrcholí zimný výcvik Martinčanov 2V Podhorí Malej Fatry vrcholí zimný výcvik Martinčanov 3V Podhorí Malej Fatry vrcholí zimný výcvik Martinčanov 3V Podhorí Malej Fatry vrcholí zimný výcvik Martinčanov 3V Podhorí Malej Fatry vrcholí zimný výcvik Martinčanov 3V Podhorí Malej Fatry vrcholí zimný výcvik Martinčanov 4V Podhorí Malej Fatry vrcholí zimný výcvik Martinčanov 4V Podhorí Malej Fatry vrcholí zimný výcvik Martinčanov 4V Podhorí Malej Fatry vrcholí zimný výcvik Martinčanov 4V Podhorí Malej Fatry vrcholí zimný výcvik Martinčanov 5V Podhorí Malej Fatry vrcholí zimný výcvik Martinčanov 5V Podhorí Malej Fatry vrcholí zimný výcvik Martinčanov 5V Podhorí Malej Fatry vrcholí zimný výcvik Martinčanov 5V Podhorí Malej Fatry vrcholí zimný výcvik Martinčanov 6V Podhorí Malej Fatry vrcholí zimný výcvik Martinčanov 6V Podhorí Malej Fatry vrcholí zimný výcvik Martinčanov 6

Autor: MO SR Jozef ŽIAK , Foto: autor - Dátum: 20.01.2017
Čítanosť: 6533
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share