Preskocit navigáciu
VYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
Október 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031


Vyhlásenie o prístupnosti

Príhovor veliteľa prISTAR


 
Vážený návštevník,
vítam Vás na oficiálnej stránke práporu ISTAR, ktorý je súčasťou 2. mechanizovanej brigády pozemných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky.
Vzhľadom k tomu, že je zo strany verejnosti, ale aj príslušníkov Ozbrojených síl SR záujem o činnosť práporu, chcel by som v krátkosti predstaviť úlohu práporu, respektíve jeho činnosť, ako aj bežný život jeho príslušníkov.
Samotná skratka ISTAR je pôvodne z anglického jazyka a znamená Intelligence, Surveillance, Target Aquisition and Reconnaissance – spravodajstvo, sledovanie, určovanie cieľov a prieskum. Spravodajstvo vo vojenskej terminológii neznamená „novinárčenie“, aj keď v oboch oblastiach sa pracuje s informáciami.
Vychádzajúc z poslania práporu ISTAR, môžem zjednodušene povedať, že sme „očami a ušami“ nadriadených veliteľov, či už na operačnej alebo taktickej úrovni. Poskytujeme požadované informácie potrebné pre prijímanie rozhodnutí nadriadenými veliteľmi. Informácie zbierame, porovnávame, vyhodnocujeme, analyzujeme a distribuujeme k zadávateľom.  
Výcvik je zameriavaný a smerovaný k naplneniu poslania práporu. Dôraz je kladený na:
1.      odbornú vycvičenosť/pripravenosť jednotlivcov a osádok (obslúh); 
       spravodajstvo,
       sledovanie,
       zisťovanie cieľov,
       prieskum.
2.      plnenie taktických úloh cez deň, v noci a za sťažených klimatických podmienok;
3.      nasadenie pešo, vo vozidlách, vzduchom, po vode.
4.      fyzickú pripravenosť vojakov;
5.      psychickú odolnosť príslušníkov práporu;
 
Príslušníci práporu vykonávajú službu v podmienkach náročných na čas, priestor, psychickú a fyzickú záťaž. Často si musia siahnuť na hranicu svojich síl, stráviť veľa času v odlúčení od svojich blízkych. Výcvikom, ale predovšetkým nasadením do operácií medzinárodného alebo domáceho krízového manažmentu sa naši vojaci „zoceľujú“ a stávajú sa odolnejšími. Preto je vysoký dôraz na fyzickú zdatnosť a psychickú odolnosť kladený už pri výbere príslušníkov k tejto jednotke. Ak tieto podmienky spĺňate, radi Vás po úspešnom absolvovaní výberu medzi sebou privítame. 
 „Nech nás patrón vojakov - svätý Michal chráni kdekoľvek, kam nás naše povinnosti zavedú, na zemi, či vo vzduchu, ochraňuj nás i našich blízkych.“
 
 
veliteľ prISTAR
 
 

Skočiť na menu


Share